„Rekord dla Niepodległej”

Dnia 9 listopada bieżącego roku świętowaliśmy w naszej szkole 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Wszyscy uczniowie w galowych strojach i z kotylionami zebrali się o godzinie 11:11 na górnym korytarzu, by bić rekord dla Niepodległej, śpiewając hymn narodowy. Następnie odbyła się uroczysta akademia poświęcona doniosłej rocznicy. Uczniowie klasy czwartej przygotowali ciekawą inscenizację przedstawiającą historię Polski od pierwszego rozbioru aż do odzyskania niepodległości. Były recytacje wierszy patriotycznych, śpiewanie pieśni legionowych oraz granie na instrumentach – mandolinach, gitarze, skrzypcach i wiolonczeli. Wszystkim uczestnikom akademii towarzyszył podniosły i uroczysty nastrój. Pani Bożena Ziółkowska –Oćwieja przygotowała nagrody dla uczniów, którzy wzięli udział w akcji „100 zadań na stulecie niepodległości”. Zostało wyróżnionych 37 uczestników, którzy wytrwale rozwiązywali zadania matematyczne od września do listopada. Wręczono dyplomy trojgu uczniom, którzy uczestniczyli w konkursie historycznym pod nazwą „Polskie drogi do niepodległości”.

Na koniec młodsi uczniowie z klas 1-3 wspólnie wyrecytowali piękny wiersz o Polsce. Była też prezentacja znanego wszystkim utworu Władysława Bełzy „Kto ty jesteś?” Delegacja z naszej szkoły ze sztandarem brała udział w uroczystych Mszach świętych, które odbyły się 11 listopada w kościołach- w Kraczewicach i Poniatowej. Szkolny chór „Szpaczki” koncertował w auli gimnazjum w Poniatowej i w kościele w Kraczewicach. Nasi uczniowie nie zapomnieli o sprzątaniu mogił żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej oraz o innych miejscach pamięci. Zostały złożone kwiaty i zapalone znicze. 11 listopada był dla każdego z nas wyjątkowym i uroczystym dniem. – ucz. kl. VI