Wycieczka rowerowa do huty szkła we Wronowie

29 września 2017 r. z okazji Dnia Chłopaka 5 klasa wybrała się na wycieczkę rowerową do huty szkła we Wronowie.

Zbiórka odbyła się pod szkołą o 9:30. Przed wyruszeniem trzeba było podpisać regulamin, w którym zobowiązaliśmy się przestrzegać przepisów. Obowiązkowo każdy musiał mieć kamizelkę odblaskową. Tym ,którzy nie mieli swoich, Pani rozdała szkolne, a następnie musieliśmy ustawić się w dwóch kolumnach. Każda kolumna miała dorosłych opiekunów. Oprócz naszej Pani Joli Radomskiej byli jeszcze rodzice – Pan Tomasz Wojtaszko, Pani Ania Kocon i Pani Basia Bucior. Wyruszyliśmy na wycieczkę.

Po przejechaniu 8 km dotarliśmy do Szczuczek, gdzie zatrzymaliśmy się na pierwszy postój. Gdy już napiliśmy się i coś przekąsiliśmy, Pani Jola zaprowadziła nas do miejsca pamięci narodowej. Był to cmentarz ludzi, którzy 1 października 1939 roku zostali zamordowani w szkole w Szczuczkach. Jedna z naszych koleżanek, Lena opowiedziała historię swojego pradziadka, który tam zginął. Po paru minutach znowu wyruszyliśmy w drogę. Jechaliśmy przez kilka wsi. Po jakimś czasie znowu był postój. Opiekunowie pozwolili nam na dłuższy odpoczynek, podczas którego bawiliśmy się, jedliśmy i rozmawialiśmy. Gdy odpoczęliśmy, ponownie wyruszyliśmy w kierunku Wronowa. Po drodze jeszcze zajechaliśmy odwiedzić kolejne miejsce pamięci narodowej. Był to cmentarz 26 żołnierzy niemieckich i 4 żołnierzy armii Austro-Węgier poległych w 1915 roku w lesie obok Wronowa.

Gdy dotarliśmy na miejsce, czekał na nas już Pan Marek Jargiło – właściciel huty szkła i główny artysta. Pokazywał nam, w jaki sposób dmucha szkło i wykonuje swoje wyroby. Bardzo ciekawie opowiadał o swojej pasji i chętnie odpowiadał na nasze pytania. Następnie zostaliśmy zaprowadzeni na górę, gdzie czekały na nas szklane niebieskie talerzyki, na których wiertełkami rysowaliśmy na szkle. To była bardzo fajna zabawa. Gdy skończyliśmy nasze prace, szykowaliśmy się do powrotu. Chętni mogli jeszcze zakupić pamiątki wykonane przez Pana Marka.

Kiedy dojechaliśmy, czekało na nas ognisko pod starą plebanią, gdzie upiekliśmy kiełbaski.

Wycieczka była bardzo ciekawa i wszystkim się podobała.

Red. K. Górny kl. V