Nasza Miejscowość

map

Tu moje miejsce
wieś
tonąca w zieleni
mały skrzypiący kościółek
zszarzały ze starości
odgłosy przyrody
i dzwonów kościelnych
na Anioł Pański

Tą kraczewicką ścieżką
chodził
mój dziadek
a teraz
ja
cała w marzeniach
o złotym księciu
o przyszłych laurach

Tu jest mój dom
a przy nim grusza
latami
przygięta do ziemi

Tu moje pierwsze kroki
zimna kąpiel
w kraczewickim strumyku
i
ciepły uśmiech mamy

Wieś Kraczewice leży w zachodniej części Wyżyny Lubelskiej, w gminie Poniatowa, w odległości 30 km od Lublina. Przebiega tu granica dwóch regionów geograficzno – krajobrazowych: Równiny Bełżyckiej i Kotliny Chodelskiej. Przez wieś płynie rzeka Kraczewianka – prawy dopływ Chodelki.
Legenda głosi, że założycielem Kraczewic był bogaty szlachcic o nazwisku „Kracza” lub „Kraczew”. Ta informacja nie jest zbyt dokładna. Natomiast faktem jest, że w 1429 r. za panowania Władysława Jagiełły podsędkiem generalnym Ziemi Lubelskiej był właściciel Kraczewic, Dobiesław Kmita herbu „Rawa”.
W latach 1445-1449 w księgach sądu kasztelan lubelskiego w Wąwolnicy odnotowano nazwiska mieszkańców Kraczewic. W 1471 r. Dobiesław Kmita z Kraczewic był sędzią Kasztelańskim, rok później został wojewodą lubelskim.
W 1480 r. Jan Długosz wymienił Kraczewice w swojej kronice. W późniejszym czasie Kraczewice zostały zakupione od p. Kmity przez bogatą rodzinę niemiecką – Gerliczów. Gerlicze byli kupcami. Po przeprowadzce na tutejsze tereny, zbudowali pałac – siedzibę następnych pokoleń tejże rodziny. Nazwa wsi ulegała ciągłej ewolucji. W 1748 r. były to Kraczeiowice a w 1781 r. Kraczewice.

Co można zobaczyć w tej malowniczo położonej wsi?

  • „Pałac Kraczewicki” – niezwykłą, jak na warunki wiejskie, jedyną w regionie secesyjną budowlę, którą wzniosła w latach 1912-1914 rodzina Gerliczów. Obecnie „Dom Muzyki”- siedziba dziecięcych zespołów artystycznych „Szczygiełki” oraz „Scholares Minores Pro Musica Antiqua”.

A975_zespół_pałacowy_(1913)_Kraczewice_gm._Poniatowa_6

  • Drewniany, zabytkowy Kościół z 1920 r.

98815830

  • Mogiły żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej spoczywających na tutejszym cmentarzu oraz pomnik – mogiłę powstańczą z okresu walk powstania listopadowego.

DSC_5100-large

  • Obiekty kulturalne: Bibliotekę Publiczną, Klub Rolnika oraz najważniejszy z obiektów –budynek szkolny z 1929 r

zdjęcia szkolne (6)